Komunikat – 02.08.2022
KOMUNIKAT O ANLUOWANIU III NABORU WNOSKÓW O PRZYZNANIE GRANTÓW
Na podstawie paragrafu 16 ust. 1 lit. c) w związku z paragrafem 8 ust. 3 Regulaminu Uczestnictwa w Projekcie Grantowym pt. „BONY NA INNOWACJE DLA MŚP Z DOLNEGO ŚLĄSKA” w ramach 1 Osi priorytetowej Przedsiębiorstwa i Innowacje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Działanie 1.2. Innowacyjne Przedsiębiorstwa Poddziałanie 1.2.1. Innowacyjne Przedsiębiorstwa – Konkurs Horyzontalny informujemy o anulowaniu III naboru wniosków o przyznanie grantu.
Na skutek zgłoszonych przez osoby ubiegające się o wsparcie zastrzeżeń o możliwości obejścia przepisów Regulaminu stanowiących, że jeden wnioskodawca może osobiście złożyć jeden wniosek, Grantodawca przeprowadził wnikliwą analizę z udziałem firmy kurierskiej, która pośredniczyła w złożeniu w biurze Grantodawcy wniosków o przyznanie grantu celem ustalenia, czy zarzuty zawarte w złożonej skardze były zasadne.
W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że miało miejsce naruszenie postanowień Regulaminu tj. paragrafu 8 ust. 3 Regulaminu poprzez wykorzystanie przez osobę składającą kilkanaście wniosków o przyznanie grantu faktu zatrudnienia na stanowisku kurier tylko i wyłącznie w celu obejścia postanowień Regulaminu, stanowiących, że w przypadku osobistego złożenia wniosku o grant, osoba doręczająca dokumenty może złożyć jednorazowo maksymalnie jeden wniosek.
Wobec potwierdzonego przez Grantodawcę naruszenia zasad składania wniosków określonych w paragrafie 8 Regulaminu, kontynuowanie procedury naboru wniosków w ramach III naboru stało się niemożliwe.
Tym samym nabór należało anulować. O terminie kolejnego naboru będziecie Państwo poinformowani w sposób określony w Regulaminie.
Komunikat – 22.07.2022
Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. jako Grantodawca informuje, iż w dniu 22.07.2022 r. o godzinie 08:20:26 zamknęła III nabór wniosków do projektu „BONY NA INNOWACJE DLA MŚP Z DOLNEGO ŚLĄSKA”, zgodnie z postanowieniami §7 ust. 5. Regulaminu: „Grantodawca zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia danego naboru wniosków o przyznanie grantu w przypadku przekroczenia 200% kwoty alokacji przeznaczonej na dofinansowanie grantów w ramach ogłoszonego naboru”.
Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z postanowieniami §7 ust. 6. Regulaminu: „W przypadku, o którym mowa w ust. 5, informacja o wcześniejszym zamknięciu naboru wniosków o przyznanie grantów zostanie zamieszczona na stronie internetowej Grantodawcy i w biurze projektu grantowego, w miejscu publicznie dostępnym, niezwłocznie po wyczerpaniu 200% alokacji. Wnioski o przyznanie grantu, które zostaną złożone po zamknięciu naboru nie będą podlegały ocenie.
Komunikat – 14.07.2022
Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ogłasza III nabór wniosków o przyznanie grantu w ramach realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pn. „BONY NA INNOWACJE DLA MŚP Z DOLNEGO ŚLĄSKA”
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Oś priorytetowa 1 Przedsiębiorstwa i innowacje Działanie 1.2 Innowacyjne Przedsiębiorstwa Poddziałanie 1.2.1 Innowacyjne przedsiębiorstwa – konkurs horyzontalny, Schemat 1.2.C.b Usługi dla przedsiębiorców – „Bon na innowacje”
Termin składania wniosków: od godz. 8:00 dnia 22.07.2022r. do godz. 15:00 dnia 05.08.2022r.
Kwota alokacji przeznaczonej na dofinansowanie grantów w ramach naboru wynosi 1 849 428,51 zł
Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności innowacyjnej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz stymulacji współpracy z uczelniami wyższymi i innymi jednostkami naukowymi poprzez udzielnie wsparcia w formie grantu/ bonu (dla projektów o małej skali) na innowacje.
Grantobiorcami mogą zostać przedsiębiorstwa z sektora MŚP posiadający siedzibę/oddział/filię/zakład* (podmioty zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS) lub stałe/dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej z całego województwa (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowane w CEIDG) na terenie województwa dolnośląskiego.
*W przypadku, gdy z dokumentu nie będzie wprost wynikał przedmiotowy fakt, dokumentem potwierdzającym prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa dolnośląskiego może być np. NIP-2.
Jedno MŚP może złożyć jeden wniosek o grant.
Wsparcie udzielone Grantobiorcy w formie grantu/bonu stanowi pomoc de minimis.
Wsparcie będzie wypłacone w postaci grantu/bonu w wysokości do 200 tys. zł, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W zakresie schematu 1.2.C.b możliwe jest udzielenie dwóch rodzajów wsparcia:
– usługi badawczo-rozwojowe dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii m.in.:
– audyt technologiczny – zdiagnozowanie potrzeb badawczych i technologicznych oraz pomoc w identyfikacji potrzeb wdrożeniowych, których realizacja nastąpi w ramach usługi badawczo-rozwojowej – do 5% grantu/bonu.
Usługa badawczo- rozwojowa jest obligatoryjnym przedmiotem przekazanego grantu, audyt technologiczny może wystąpić jedynie jako jeden z jego elementów.
Maksymalny poziom dofinansowania grantu/bonu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi max. 85% wydatków kwalifikowalnych w przypadku wsparcia udzielanego na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 20214-2020.
Grantobiorca jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego w formie pieniężnej w wysokości min. 15% w przypadku wsparcia udzielanego na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 20214-2020.
W przypadku uznania przez Grantodawcę wydatków za niekwalifikowalne Grantobiorca zobowiązany jest do zapewnienia środków własnych na ich sfinansowanie.
Wykonawcą usługi badawczo-rozwojowej może być wyłącznie jednostka naukowa rozumiana jako organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę, określona w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 [GBER], posiadająca siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, która zalicza się do jednej z poniższych kategorii zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie:
1) „organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę”, określone w art. 2 pkt 83 rozporządzenia KE (UE) nr 651/2014 uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, posiadające kategorię naukową A+, A albo B przyznaną na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym i nauce; lub
2) spółki celowe uczelni, o których mowa w art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lub spółki celowe jednostki naukowej; lub
3) centra transferu technologii uczelni, o których mowa w art. 148 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce; lub
4) przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej; lub
5) akredytowane laboratoria (posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji) lub notyfikowane laboratoria przez podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności; lub
6) Sieć Badawcza Łukasiewicz, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Udzielenie wparcia w formie grantu/bonu będzie możliwe wyłącznie w odniesieniu do projektów wpisującym się w specjalizacje i podobszary dolnośląskich regionalnych specjalizacji określonych w Dolnośląskiej Strategii Innowacyjnej 2030 przyjętej uchwałą nr 3270/Vi/21 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 5 stycznia 2021 r.
Do Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska zalicza się:
– Chemia i medycyna
– Auto-Moto-Aero-Space
– Surowce naturalne i wtórne
– Maszyny i urządzenia
– „Zielony ład” – specjalizacja horyzontalna
– „Przemysł 4.0” – specjalizacja horyzontalna
– „Życie wspomagane technologią” – specjalizacja horyzontalna.
Do wsparcia w formie grantu mogą być przyjęte tylko te projekty, którychrealizacja przyczyni się do powstania innowacji produktowej lub innowacji procesowej.
Przed podpisaniem umowy o powierzenie grantu Grantobiorca będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia o braku podwójnego finansowania tego samego zakresu wsparcia.
O dofinansowanie w formie grantu nie mogą ubiegać się MŚP:
Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między Grantodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu Grantodawcy lub osobami wykonującymi w imieniu Grantodawcy czynności związane z przeprowadzeniem procedury wyboru Grantobiorcy a Grantobiorcą, polegające w szczególności na:
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta,
pełnomocnika,
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
Kryteria wyboru Grantobiorców:
Kryteria formalne:
1.Złożenie wniosku o przyznanie grantu na dostarczonym przez IOK wzorze formularza,
2. Złożenie wniosku o przyznanie grantu w terminie przewidzianym przez IOK,
3. Jeden Wnioskodawca złożył jeden wniosek o przyznanie grantu,
4. Wszystkie pola wniosku o przyznanie grantu zostały wypełnione w sposób prawidłowy,
5. Wnioskodawca zalicza się do sektora MŚP i posiada siedzibę/oddział/filię/zakład (podmioty zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS) lub stałe/dodatkowe miejsce wykonywania działalności gospodarczej z obszaru całego województwa (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowane w CEIDG) w woj. dolnośląskim,
6. Wnioskowane dofinansowanie nie przekracza kwoty 200 000,00 zł,
7. Zakaz podwójnego dofinansowania,
8. Okres realizacji projektu jest zgodny z Regulaminem konkursu,
9. Zgodność zapisów wniosku o przyznanie grantu z Regulaminem uczestnictwa w projekcie grantowym,
10. Poziom wnioskowanego dofinansowania jest zgodny z postanowieniami Regulaminu uczestnictwa w projekcie grantowym,
11. Kompletność załączników,
12. Wnioskodawca nie jest wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej,
13. Ocena występowania pomocy publicznej/pomocy de minimis.
Kryteria merytoryczne obligatoryjne:
1. Projekt wpisuje się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje dla województwa dolnośląskiego,
2. Posiadanie wymaganego wkładu własnego niezbędnego do realizacji projektu,
3. Kwalifikowalność podmiotowa wykonawcy usługi na którą ma być przyznany grant,
4. Złożony wniosek dotyczy opracowania innowacyjnej usługi/produktu (innowacyjność procesowa lub produktowa),
5. Planowane wydatki są kwalifikowalne i uzasadnione.
Kryteria merytoryczne – premiujące:
1. Liczba, rodzaje i poziom wprowadzonych innowacji,
2. Jakość przedstawionego uzasadnienia wydatków,
3. Zagrożenia realizacji projektu,
4. Posiadanie statusu zakładu pracy chronionej,
5. Wzrost zatrudnienia w wyniku realizacji projektu do końca jego realizacji.
Sposób weryfikacji kryteriów wyboru i ich oceny określa Regulamin uczestnictwa w projekcie grantowym, zamieszczony na stronie www.warr.pl
We wniosku o przyznanie grantu Grantobiorca ma obowiązek określić wskaźniki, które osiągnie w wyniku realizacji projektu. Należy wybrać wszystkie wskaźniki adekwatne do zakresu i celu projektu.
Katalog wskaźników:
– Wskaźnik produktu (obligatoryjny)- „Liczba przedsiębiorstw otrzymujących dotacje [szt.] – wskaźnik obrazuje przedsiębiorcę jako podmiot otrzymujący wsparcie. Wskaźnik powinien być osiągnięty w liczbie 1 szt.
– Wskaźnik rezultatu (obligatoryjny) –„Liczba opracowanych przez jednostkę naukową innowacji produktów/procesowych” [szt.] – wskaźnik służy ilościowej prezentacji działań w ramach projektu, obrazując liczbę opracowanych innowacji przez jednostkę naukową.
– Wskaźnik rezultatu (fakultatywny) – „Wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwie” [EPC] – wskaźnik odzwierciedla wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwie w stosunku do wielkości sprzed realizacji projektu.
Okres realizacji projektu musi zostać ustalony przez Grantobiorcę i nie może przekraczać 6 miesięcy, z zastrzeżeniem ze kwalifikowalność wydatków rozpoczyna się po złożeniu wniosku o przyznaniu grantu. Graniczną datą realizacji projektu przez Grantobiorców jest 30.04.2023r.
Wniosek o przyznanie grantu należy wypełnić komputerowo na wzorze udostępnionym na stronie www.warr.pl , zgodnie z instrukcją wypełnianie wniosku i złożyć wraz z załącznikami w biurze projektu WARR SA:
Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Budynek Business House (II piętro)
ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław
Biuro czynne: pn.-pt. 7.30-15.30
Zapraszamy do udziału w projekcie!
Skontaktuj się z naszymi doradcami telefonicznie:
607 231 148
887 350 149
887 350 165
887 350 153
lub wyślij maila na adres projekty@warr.pl
Komunikat z dnia 20 czerwca 2022 r.
Dotyczy projektu: Bony na innowacje dla MŚP z Dolnego Śląska
Oś priorytetowa: 1 Przedsiębiorstwa i innowacje
Działanie: 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa
Poddziałanie: 1.2.1 Innowacyjne przedsiębiorstwa – konkurs horyzontalny
Typ: 1.2.C.b Usługi dla przedsiębiorstw – „Bon na innowacje”
Na podstawie §17 Regulaminu uczestnictwa w projekcie grantowym, w celu zwiększenia możliwości złożenia wniosku o grant większej liczbie zainteresowanych Przedsiębiorców, Grantodawca wprowadza następujące zmiany w Regulaminie o którym mowa wyżej:
Było:
§7:
Ust. 5. Grantodawca zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia danego naboru wniosków o przyznanie grantu w przypadku przekroczenia 120% kwoty alokacji przeznaczonej na dofinansowanie grantów w ramach ogłoszonego naboru.
Ust 6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, informacja o wcześniejszym zamknięciu naboru
wniosków o przyznanie grantów zostanie zamieszczona na stronie internetowej Grantodawcy i
w biurze projektu grantowego, w miejscu publicznie dostępnym, niezwłocznie po
wyczerpaniu 120% alokacji. Wnioski o przyznanie grantu, które zostaną złożone po zamknięciu naboru nie będą podlegały ocenie.
§8:
Ust 3. Za dzień wpływu wniosku o przyznanie grantu do biura projektu grantowego uznaje się:
a) w przypadku doręczenia osobistego do biura projektu grantowego – datę i godzinę przyjęcia dokumentów zgłoszeniowych potwierdzoną przez pracownika Grantodawcy,
b) w przypadku doręczenia za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej – datę i godzinę doręczenia dokumentów zgłoszeniowych przez operatora pocztowego/firmę kurierską do biura projektu grantowego,
c) w przypadku naboru elektronicznego – datę i godzinę wpływu dokumentów zgłoszeniowych podpisanych podpisem kwalifikowanym na wskazany w ogłoszeniu o naborze adres mailowy.
Jest:
§7:
Ust. 5. Grantodawca zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia danego naboru wniosków o przyznanie grantu w przypadku przekroczenia 200% kwoty alokacji przeznaczonej na dofinansowanie grantów w ramach ogłoszonego naboru.
Ust. 6. W przypadku, o którym mowa w ust. 5, informacja o wcześniejszym zamknięciu naboru
wniosków o przyznanie grantów zostanie zamieszczona na stronie internetowej Grantodawcy i
w biurze projektu grantowego, w miejscu publicznie dostępnym, niezwłocznie po
wyczerpaniu 200% alokacji. Wnioski o przyznanie grantu, które zostaną złożone po zamknięciu naboru nie będą podlegały ocenie.
§8:
Ust. 3. Za dzień wpływu wniosku o przyznanie grantu do biura projektu grantowego uznaje się:
a) w przypadku doręczenia osobistego do biura projektu grantowego – datę i godzinę przyjęcia dokumentów zgłoszeniowych potwierdzoną przez pracownika Grantodawcy,
b) w przypadku doręczenia za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej – datę i godzinę doręczenia dokumentów zgłoszeniowych przez operatora pocztowego/firmę kurierską do biura projektu grantowego,
c) w przypadku naboru elektronicznego – datę i godzinę wpływu dokumentów zgłoszeniowych podpisanych podpisem kwalifikowanym na wskazany w ogłoszeniu o naborze adres mailowy.
W przypadku osobistego złożenia wniosku o grant, osoba doręczająca dokumenty może złożyć jednorazowo maksymalnie jeden wniosek. W przypadku dostarczenia dokumentów zgłoszeniowych za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej, jedna przesyłka może zawierać dokumenty tylko od jednego przedsiębiorcy.
Wprowadzone zmiany obowiązują od dnia 20 czerwca 2022 r.